
Stöduttalande till NMR och Kulturkampanjen
Uttalande | 2008-12-03
I lördags misshandlades två antirasister oprovocerat av nazister i anslutning till det torgmöte som Nätverket mot rasism arrangerade på Hötorget. Senare under kvällen brändes Kulturhuset Cyklopen i Högdalen ner. I måndags utsattes också två medlemmar i fackföreningen SAC-Syndikalisterna för en mordbrand, medan deras treåriga dotter befann sig i parets lägenhet. Attackerna är angrepp mot oss alla, och borde tas på stort allvar av hela arbetarrörelsen.
Ung Vänster Storstockholm vill visa vårt stöd till de som drabbats av de nazistiska dåden de senaste dagarna, och uppmanar hela vänstern att göra detsamma.
I helgen planerar nazisterna att sprida sitt splittrande hatbudskap i Salem, vilket kommer att mötas av protester såväl i stan som ute i Salem. Dessvärre har polisen beslutat att ge nazisterna tillstånd att återigen paralysera Salem, samtidigt som Nätverket mot rasism nekats tillstånd för en gående demonstration. Vi tycker det är viktigt att människor får chansen att uttrycka sin åsikt om nazistmarschen, såväl inne i stan som i Salem.
Nazisternas försök att utmåla invandrare som samhällsproblem splittrar arbetarklassen och kräver motstånd från den samlade arbetarrörelsen. Nu mer än någonsin krävs en mobiliserad arbetarrörelse som erbjuder ett offensivt vänsteralternativ. Endast detta kan avslöja rasisternas lögner och effektivt mota bort fascismen.
Solidaritet med de drabbade!
Alla ut på gatorna för att protestera mot nazistmarschen!
Samla arbetarrörelsen mot fascismen, för rättvisa!
Här kan du hitta fler texter på samma tema:Avslutning på den antirasistiska kampanjenLåt aldrig rasister stå oemotsagda!Ung Vänster tar kampen mot Sverigedemokraterna på Fryshuset”De sa saker som bara rasister skulle säga”Stöduttalande till NMR och KulturkampanjenVi låter oss inte tystas!Antirasister mottog pris för motdemonstration
Krigsövning i Rinkeby ställdes inVi glömmer inte kristallnattenDemonstrera mot rasisterna!